Rodzinne konotacje i symbioza stawowej stawu kolanowego

Kolega fizjoterapeuta Rafał rozkręca się. Tym razem o rodzinnych konotacjach i symbiozie stawowej stawu kolanowego specjalnie dla naszych PACJENTÓW i językiem dla PACJENTÓW 🦵🏼🦵🏼🦵🏼
⤵️

👉,,Poligamia kolanowa” – czyli o nieszczęśliwym życiu w trójkącie👈

Kolano jakie jest – każdy wie, przeważnie występuje parami. Często słyszymy o bólu kolan, czasami ludzie za jego pomocą wcielają się w rolę meteorologów, przewidując pogodę nazywając się meteopatami, a inni lubią je ,,rozpieszczać” dodatkową porcją kapusty, okładów z serwatki etc. Jest to jedna ze struktur, której problemów absolutnie nie wolno szukać wyłącznie w rejonie bólu, ponieważ często same w sobie nie jest niczemu winne.

Co czyni kolano tak wyjątkowym ❓

✔️ Zacznijmy od tego, że kolano nigdy nie jest samotne w swoim bycie – towarzyszy mu wzajemny wpływ starszej siostry – miednicy oraz młodszej siostry – stopy, które dostosowują jego pracę do siebie, jako ,,średniaka” w rodzeństwie – brata o nazwie KOLANO. Można to porównać do sytuacji, w której 3 dzieci idzie ze sobą trzymając się za ręce i jedno nieszczęśliwie się przewraca, ciągnąc resztę za sobą.

✔️ Jeżeli praca stopy jest zaburzona tzn. nie posiada pełnych zakresów ruchomości, nie potrafi wypłaszczyć się i wytworzyć łuków, a mięśnie są niewydolne to traci ona funkcje efektywnego absorbowania przeciążeń, amortyzacji i ekonomizacji ruchu. Co zatem dzieje się z tą energią? Jest przekazywana wyżej i elementem wystawionym na pierwszy ogień będzie kolano.

✔️ Dodatkowo stopa ma olbrzymi wpływ na środek ciężkości ciała – jeżeli łydki będą przykurczone, ograniczy to zgięcie stopy do siebie (w kierunku rzepki) – tak zwane zgięcie grzbietowe, w efekcie ciężar ciała znajdzie się bardziej z przodu, co będzie łączyć się ze zwiększonym oddziaływaniem sił na staw kolanowy- w efekcie czego będzie miało tendencję ustawiać się w przeproście, co również nie wspomoże sytuacji.

Co na to miednica❓
W takiej sytuacji może nastąpić tak zwane skrócenie i/lub hipertonia mięśnia czworogłowego (przód uda), co długoterminowo jest bardzo niebezpieczne dla powierzchni stawowych w kolanie. Jeżeli po przewrotce przetrę ręką delikatnie po asfalcie, nie powinno stać się nic złego. Trąc z bardzo dużą siłą może być kompletnie inaczej. Rzepka w stawie kolanowym przesuwa się z góry do dołu i na odwrót, zapewniając warunki by jak najefektywniej przekazać siłę do prostowania kolana. Elementem, z którym łączy się rzepka jest właśnie mięsień czworogłowy, który odpowiednio ją dociska (uproszczam dla łatwego przedstawienia tematu). Jeżeli mięsień ten skróci się, doprowadzi to do zwiększenia tarcia rzepki i późniejszych zmian zwyrodnieniowych nazywanych chondromalacją.

Nie sposób w tym wszystkim pominąć roli mięśni pośladkowych, które mówiąc kolokwialnie poza obiektem pożądania na portalach społecznościowych i randkowych są PRZEPOTĘŻNYM prostownikiem stawu biodrowego. Spotkamy je w całym naszym życiu kiedy spacerujemy, siadamy i wstajemy z krzesła, chodzimy po schodach itd. Ich praca wraz z grupą kulszowo-goleniową (tył uda), kieruje środek ciężkości ciała do tyłu, odciążając kolano, chroniąc przed przeciążeniem.\

❗️❗️❗️Podsumowując – często to co dzieje się z kolanem jest wtórnym efektem pracy stopy i miednicy, dlatego też podobnie jak z zachwycaniem się obrazem w galerii sztuki – najpierw spójrzmy na całość, by na koniec docenić piękno szczegółu.

Leave a Reply